Життєвий та творчий шлях письменника

 Олександр Гаврош - відомий письменник, журналіст, драматург. Автор низки поетичних, прозових і драматичних творів для дітей та дорослих. Творчість відзначена багатьма відзнаками, преміями - шість разів отримував "Коронацію слова".

26 березня 1971 року народився Олександр Дюлович у мальовничому місті над Ужем. Батько змалку прищепив хлопцеві любов до книжок та читання. Тато за фахом - газоелектрозварювальник, а мама працювала на хлібокомбінаті. У сім'ї Олександр не єдина дитина, у письменника є рідний брат, на 3 роки молодший, звати Юрій. Почав писати у 8 класі романтичні вірші, тоді він зрозумів, що живе книжками та має талант до написання віршів. Навчався у середній школі №15. Багато часу проводив у бібліотеці та навіть по дорозі додому читав книжки.
 

Місто Ужгород

Ужгородська ЗОШ №15

1993 - закінчив Львівський національний університет імені Івана Франка, де навчався на журналіста. 

2006 - 2007 - займає посаду завідувача літературно-драматичної частини Закарпатського обласного музично-драматичного театру 


2006 - вийшла перша поетична збірка автора під назвою «Тіло лучниці» 


2007 - вийшла перша книжка автора під назвою «Неймовірні пригоди Івана Сили». Автор посів ІІ місце у конкурсі «Коронація слова» 

2008 - був дипломантом у конкурсі «Коронація слова» за п'єсу «В Парижі красне літо...». Написав книгу «Пригоди тричі славного розбійника Пинті» .

2009 - став лауреатом журналістської премії ім. Йосипа Терелі. Дипломант конкурсу «Золотий лелека» за інтерпретацію закарпатських легенд у «Сказаннях Срібної Русі».

 2010 - вийшла перша п'єса Олександра Дюловича під назвою «Ромео і Жасмін».

2009 - 2010 - займався написанням серії «Українська дитяча класика» 

2011 - працював лектором Другої літньої літературної школи. Став членом Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України 

2012 - опубліковано книги «Блукаючий народ», «Бесіди з владикою Міланом»


 2013 - став лауреатом «КорнійЧуковської премії» за дитячу п'єсу «Коли звізда ясна...». Вийшла книга для дітей «Дідо-Всевідо» та «Загадковий Духнович» 

2014 - зайняв ІІ місце «КорнійЧуковської премії» в номінації «Проза для дітей старшого віку» за «Сказання Срібної Русі». Опубліковано твір «У пошуках Івана Сили» 

2015 - став лауреатом Закарпатської обласної премії в галузі літератури імені Федора Потушняка в жанрі «дитяча література» за п'єсу «Князь Корятович». Виходять дитячі книги «Різдвяний песик» та «Легенди Срібної Русі».

2016 - став лауреатом премії ім. Михайла Лучкая Мукачівської греко-католицької єпархії за книги «В пошуках Івана Сили» та «Неймовірні пригоди Івана Сили». Опубліковано книгу «Таємниця Ерделі». 

2017 - «Іван Сила на острові Щастя», «Закохані казки», «Казки і казкарі», «Дубрівка колись і тепер».

2018 - «Музей пригод», "Останній опришок Микола Шугай", "Закарпаття під прицілом: велика політика довкола маленького краю" .

2019 - "Різдвяна історія ослика Хвостика", "Нескорена Карпатська Україна", роман "Донос".

2020 - виходять друком твори для дітей "Врятувати Тараса Шевченка", "Героїчні канікули" та "Казки для Елізи". 

Олександр Гаврош є членом Асоціації українських письменників та Національної спілки письменників України. Заснував і очолив два клуби журналістів - "НеТаємна вечеря" та "Театрал Закарпаття". Написав понад двадцять власних книжок та близько двох тисяч публікацій у пресі. Про себе Олександр каже, що живе книгами. Має вдома величезні полиці, де саме і зберігає їх. Пише свої творіння в різних жанрах. Вважає, що саме журналістика зробила його дуже відповідальною людиною. Твори сучасного письменника досить стислі та лаконічні, без зайвих слів, адже при написанні Олександр оперує лише на правдиві факти з перевірених джерел. Головне для автора розказати цікаву історію, яка захопить читача.

Окремі твори відомого письменника перекладені на польську, білоруську, словацьку, німецьку та сербську мови.

Найбільші захоплення Олександра Гавроша - історія, культура, література, театр та кіно. Отримує велике задоволення від читання, а саме від роману "Аліна і Костомаров", автором якого є Віктор Домонтович.

Цікаві факти

1. Своєю працею він надихав інших авторів. Завдяки творчості Олександра Гавроша була створена збірка еротичних поезій "Вагітна болем: ситуації". Автором збірки стала волинська письменниця-прозаїк Олександра Гандзюк.

2. Олександр Гаврош писав власні еротичні поезії, які прозвучали у театральній виставі "Шукайте жінку!" на сцені Закарпатського обласного українського музично-драматичного драматурга А. Курейчика (лектор Другої літньої літературної школи 2011 року).

3. Вмів читати з малих літ. Настільки любив книжки, що часто читав їх на ходу, і жодного разу не падав.

4. Довгі десять років працював над книжкою "У пошуках Івана Сили".

"У пошуках Івана Сили" - документальні нариси до дитячої книги "Неймовірні пригоди Івана Сили, найсильнішої людини світу". Автор в книзі розповідає як шукав інформацію та різні матеріали про богатиря 20 століття Івана Фірцака (Івана Силу). Нариси автора розповідають читачеві про місце народження Івана Фірцака, його біографію та про тернистий шлях життя. У різних літературних творах змальований ідеальний образ богатиря Івана, якого 1928 року визнали найсильнішою людиною світу, проте "У пошуках Івана Сили" Олександр Гаврош розвіює деякі міфи навколо книжкового героя.

5. Найбільше задоволення отримує, коли збирає новий матеріал, опрацьовує його та читає. Вважає, що найкращий час для написання це ранок. Олександр Гаврош дуже цікавий співрозмовник з харизмою та особливим шармом. Чим більше занурюється у світ літератури, тим більше розуміє як багато ще він не знає. У літературі автор різносторонній. Починав свою творчість як поет, а почав писати прозою. Вважає, що саме проза передає більш глибокий зміст. Для нього література як алхімія, письменник ще той чаклун. Процес створення творів - це тяжка робота, в якій головна ідея. Головне не поспішати, а ретельно та якісно виконувати роботу.

6. Улюбленими стравами письменника стали вареники з сиром, капустою та з вишнями.

7. Екранізований фільм Олександра Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили, найсильнішої людини світу". Український художній фільм продюсували Ігор Письменний та Віктор Андрієнко у 2013 році. В головних ролях відома українська актриса Ольга Сумська. Картина показана на замовлення державного агентства України з питань кіно. Девіз фільму "Правда Завжди Переможе". У фільмі показують різні сторінки життя молодого силача Івана, який з гідністю витримав суворі уроки життя та став найдужчою людиною світу у 20 столітті. Бюджет фільму складав 15. 5 мільйонів гривень, який був повністю профінансований бюджетом України. За чотири дні прокату картина зібрала більше ніж 25 тисяч доларів.


Джерела: 

https://dovidka.biz.ua/oleksandr-gavrosh-hronologichna-tablitsya/

https://lib.com.ua/uk/author/gavrosh-oleksandr/biography/


Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати